Jak zaplanować ślub? Propozycja harmonogramu na ten wyjątkowy dzień.

Zbliża się dzień, na który tak bardzo czekaliście. I choć czujecie ekscytację na myśl o jednym z najpiękniejszych dni w waszym życiu, to z drugiej strony pojawia się stres i niepewność… Jak to wszystko właściwie zorganizować? Najlepszym pomysłem będzie sporządzenie planu dnia, czyli dokładne rozpisanie ślubnego harmonogramu. Zapewniamy, że pomoże on Wam wszystko właściwie zorganizować, przewidzieć możliwe scenariusze i w konsekwencji uniknąć dodatkowego stresu w dniu ślubu. 

Dobra organizacja to podstawa

Zacznijcie od wypisania najważniejszych punktów, które nie ulegną zmianie i macie określoną godzinę, o której się rozpoczynają. Następnie wypiszcie po kolei wszystkie zdania, które macie do wykonania w dniu ślubu. Dopisując kolejne punkty, bierzcie pod uwagę ile czasu zajmie Wam ich wykonanie. Jeśli chodzi o wszelkie dojazdy, warto uwzględniać zapas, abyście w dniu ślubu się nie stresowali i byli przygotowani na ewentualne opóźnienia.

Poranek Panny Młodej

Wszystkie zabiegi kosmetyczne (poza fryzurą i makijażem) wykonaj wcześniej, aby w dniu ślubu zostało ich jak najmniej. Tak więc kilka dni przed ślubem zadbaj o: nałożenie parafiny na dłonie, maseczki oraz depilację. Manicure i pedicure zrób dzień przed ślubem (najlepiej wieczorem), aby zmniejszyć ryzyko zniszczenia świeżo pomalowanych paznokci.

Wszelkie zabiegi kosmetyczne, oczywiście poza fryzurą i makijażem, lepiej wykonać wcześniej, aby w tym najważniejszym dniu skrócić listę rzeczy do zrobienia do możliwego minimum. 

Co zatem możesz wykonać nawet na dwa dni przed ślubem?
Maseczki upiększające na twarz, zabiegi wygładzające dłonie czy depilację. Manicure i pedicure najlepiej wykonać dzień przed planowaną ceremonią, aby zminimalizować ryzyko uszkodzenia np. zdobień.

Wizytę u fryzjera najlepiej, jeśli zaplanujesz na rano, zaraz po śniadaniu i porannej toalecie. Pamiętaj o przygotowaniu sobie odpowiedniego stroju – rozpinana koszula będzie najlepszą opcją, dzięki niej pozbędziesz się ryzyka uszkodzenia fryzury czy rozmazania makijażu. Jeśli przygotowujesz się w domu, równie dobrze sprawdzi się np. eleganckie paero – zwłaszcza jeśli podczas przygotowań towarzyszy Wam fotograf.

Czas układania fryzury jest oczywiście kwestią indywidualną i zależy od tego, co wspólnie ustaliłyście z fryzjerem. Średnio można jednak założyć, że czas potrzebny na wykonanie ślubnej fryzury to 1-1,5 h. 

Kolejny krok w planie stanowi makijaż ślubny. 
Tutaj czas podobnie może wynosić 1-1,5 h, dlatego pamiętaj, żeby w harmonogramie uwzględnić chwilę na ewentualne poprawki fryzury, jak i makijażu.

Poranek Pana Młodego

Pan Młody potrzebuje zdecydowanie mniej czasu na przygotowanie się do ceremonii, dlatego po śniadaniu i porannej toalecie może zacząć dzień od odebrania kwiatów czy dopilnowanie drobnych spraw, które zostały do załatwienia jeszcze w dniu ślubu.

Chwila przerwy

Po przygotowaniach zwykle następuje chwila oczekiwania. Warto zadbać o to, by był to sympatycznie spędzony czas z najbliższymi. Panie Młode zwykle zapominają podczas przygotowań o zjedzeniu czegoś, a że są na nogach od wczesnej godziny, warto w planie wykorzystać ten czas na przekąszenie czegoś, zanim przedślubne zamieszanie zacznie się na dobre. Jest to też dobry moment, aby dowiedzieć się, czy u drugiej połówki wszystko idzie zgodnie z planem – oczywiście dowiedzieć się tego w imieniu Młodej Pary mogą świadkowie.

Błogosławieństwo

Zgodnie z tradycją to Pan Młody przyjeżdża do domu swojej narzeczonej, gdzie odbywa się błogosławieństwo. Jest to wyjątkowy moment dla przyszłych Państwa Młodych i zgromadzonej w domu rodziny. Warto uwzględnić tutaj czas na przeżycie tych ciepłych chwil i wzruszenia, które z całą pewnością się pojawią. Zwykłe też błogosławieństwo jest połączone z krótką sesją zdjęciową, w której bierze udział cała rodzina, dlatego na całość warto przeznaczyć od 45 min do 1 h czasu..

Wyruszenie w drogę

Po ewentualnej sesji wszyscy udają się do Kościoła lub Urzędu Stanu Cywilnego, gdzie następuje długo wyczekiwana przez wszystkich ceremonia zaślubin. Warto w harmonogramie uwzględnić też krótką check listę rzeczy, które musicie mieć ze sobą (np. dowody osobiste) i przekazać ją świadkom, aby o to zadbali.Czas potrzebny na dojazd jest tu już sprawą całkowicie indywidualną, ale niezależnie od odległości, również i w tym przypadku warto wyruszyć chwilę wcześniej.

Dla ułatwienia zamieszczamy orientacyjny harmonogram ślubny, w przypadku gdy ceremonia zaślubin planowana jest na godzinę 16.00:

8:00 pobudka

8:10 – 9:30 poranna toaleta i śniadanie

10:00 wizyta u fryzjera

12:00 wizyta u makijażystki

14:00 chwila przerwy

14:30 ostateczne przygotowania

15:30 błogosławieństwo

16:30 wyruszenie w drogę

17:00 ceremonia 

.

Pamiętajcie, że rozpisując taki plan warto zawsze sugerować się w myśl zasady, że lepiej chwilę poczekać, niż stresować się, że z czymś nie zdążycie. Jeśli są rzeczy, o których musicie pamiętać w dniu ślubu, warto poprosić o pomoc świadków, aby pomogli Wam przypilnować, by nic Wam nie umknęło.

Powodzenia!