Zoom na wesele, czyli jak przebiega ślubne przyjęcie.

Po części oficjalnej zaślubin w Kościele lub w Urzędzie Stanu Cywilnego następuje czas na huczną celebrację tego wyjątkowego dnia – dnia, w którym rozpoczynacie nową wspólną drogę Waszego życia.
Czeka Was w tym dniu mnóstwo pozytywnych emocji, które pozostaną Wam w pamięci na lata. Jak każda Para na pewno i Wy będziecie mieć swoje wyobrażenie na temat przebiegu Wesela. Poniżej prezentujemy swego rodzaju krótki przewodnik po tym, jak zwykle przebiega przyjęcie, czego możecie się spodziewać i o czym warto pamiętać.

Powitanie Państwa Młodych

Niezależnie od tego, czy Wasze powitanie odbędzie się przed Salą weselną, czy już w środku, zawsze to goście są przygotowani i gromadzą się, by przywitać Młodą Parę. Spośród zaproszonych gości, najważniejszą rolę pełnią oczywiście rodzice. To oni powitają Was zgodnie ze staropolskim zwyczajem chlebem, solą oraz dwoma kieliszkami “aby Wam chleba i soli nigdy w życiu nie zabrakło”.

Po skosztowaniu chleba zamoczonego w soli sięgacie po kieliszki – zgodnie ze zwyczajem, jeden powinien być wypełniony wodą a drugi wódką. Dlaczego? Chodzi oczywiście o popularny przesąd. To Panna Młoda jako pierwsza sięga po kieliszek – zgodnie z przesądem osoba, która wypije wódkę, będzie miała w związku decydujące słowo. Czy to prawda? Z pewnością przekonacie się niebawem 🙂 Nie zapominajcie jednak o uprzednim rozejrzeniu się i rzuceniu kieliszków za siebie, koniecznie tak, aby rozbiły się na wiele kawałków – zgodnie z kolejnym ślubnym zwyczajem czeka Was wtedy wiele lat szczęścia.

Przejście przez próg

Jeden z najbardziej znanych ślubnych zwyczajów. Pan Młody obowiązkowo musi przenieść swoją małżonkę przez próg i dopiero wtedy wkroczyć na salę. Oczywiście dopiero za Młodą Parą na salę wchodzą wszyscy goście, ustawiając się w centralnej części sali, najczęściej ustawiając się wokół nowożeńców.

Pierwszy toast

Kiedy już wszyscy się ustawią, przychodzi czas na powitanie gości w Waszym imieniu, oczywiście przez osobę odpowiedzialną za obsługę muzyczną Waszego wesela.
Najczęściej już podczas wchodzenia na salę goście dostają kieliszek szampana lub częstowani są przez obsługę. Kiedy każdy ma już w ręku kieliszek, następuje uroczyste odśpiewanie “Sto Lat” dla Państwa Młodych, a ojciec Panny Młodej lub świadek wznosi pierwszy toast za zdrowie Młodej Pary.


Na koniec osoba z obsługi muzycznej Waszego wesela – DJ lub wodzirej zaprasza gości do stołu na obiad.


Czasem, ze względów organizacyjnych lub po prostu przez zmianę pogody, Para Młoda postanawia, że życzenia będą składane na sali. Warto wtedy, żeby jeden ze świadków poinformował o tym obsługę muzyczną, DJ lub wodzirej poinformuje wtedy gości, kiedy nastąpi właściwy moment składania życzeń.

Pierwszy Taniec Młodej Pary

Pierwszy taniec zwykle następuje po obiedzie i jest zapowiadany przez DJ’a lub wodzireja, aby nikt z gości nie przegapił tej wyjątkowej chwili. Często osoba z obsługi muzycznej wesela sugeruje też, aby ustawić się wokół Was w kręgu.
Jest to bardzo podniosła i poruszająca chwila, a oczy wszystkich gości skierowane są na Was. I chociaż to tradycyjne rozpoczęcie zabawy wiąże się dla wielu osób z dużym stresem, to przekonacie się, że w chwili kiedy DJ puści Waszą piosenkę, po prostu oddacie się tej magii chwili.
Jeśli wasza choreografia nie zakładała, że pod koniec utworu goście dołączają się do wspólnego tańca, ukłońcie się, a DJ lub wodzirej zaprosi wszystkich do wspólnej zabawy.

Weselna zabawa – Oczepiny

Oczepiny to ważna tradycja i niezaprzeczalnie mocny punkt w programie weselnym. Kiedyś wiązały się one ze staropolskim obrzędem weselnym, kiedy to panienka stawała się mężatką. Dzisiaj ta nazwa oznacza nic innego jak doskonałą zabawę, radosne przyśpiewki i konkursy, w trakcie których Panna Młoda w gronie panien rzuca bukietem kwiatów lub welonem, a Pan Młody – adekwatnie w gronie kawalerów – rzuca muchą lub krawatem.

Oczepiny są domeną wodzireja, który doskonale sprawdza się w tej roli – prowadzi wszystkie zabawy i namawia gości do wspólnej zabawy przy dźwiękach serwowanych przez DJ’a. Wszystkie zabawy podczas oczepin przebiegają według harmonogramu wesela, który wcześniej Państwo Młodzi uzgodnili z osobami odpowiedzialnymi za oprawę muzyczną.

Tort weselny

Pojawienie się na sali tortu weselnego to ważny moment podczas wesela. DJ lub wodzirej podobnie jak na pierwszy taniec, zapraszają wszystkich na salę, gdzie Państwo Młodzi uroczyście pokroją tort.

Tort oczywiście musicie pokroić razem – jest to dla Was, swego rodzaju pierwsze wspólne zadanie, które wykonujecie jako małżeństwo.

Pytanie, kiedy Państwo Młodzi kroją tort, jest teraz bardzo indywidualną kwestią. Niekiedy ze względu na gości, którzy wcześniej muszą opuścić wesele, oficjalne krojenie tortu przesuwa się na czas zaraz po obiedzie. Większość par decyduje się jednak na ten krok tuż przed oczepinami, czyli o godz. 23. Rzadko które pary czekają z tortem do końca oczepin.

Niezależnie jednak od tego, o której godzinie na Waszej sali pojawi się tort warto, abyście pamiętali jak w elegancki sposób podejść do tej podniosłej chwili.
Jeśli chodzi o sam tort dobrze zadbać o jego efektowne przystrojenie np. racami. DJ może w tym czasie zadbać o odpowiedni nastrój, dobierając dla Was wyjątkowy utwór.
 
O czym musicie pamiętać podczas krojenia tortu?
– Prawa ręka Pana Młodego powinna spoczywać na prawej ręce Pani Młodej– Pierwszym ukrojonym kawałkiem dzielcie się ze sobą – pierwszy zacząć karmić małżonkę powinien Pan Młody. Tutaj jednak uwaga techniczna, pamiętajcie, że jeśli macie tort wielopoziomowy to musicie zacząć od spodniej warstwy.– Po zjedzeniu we dwoje pierwszego kawałka, kolejne ukrojone porcje ciasta powinniście wręczyć rodzicom. Pani Młoda powinna podać je swoim teściom, a Pan Młody analogicznie swoim.

Krojeniem kolejnych kawałków i wręczaniem gościom najlepiej, jeśli zajmie się obsługa.

Podziękowanie dla Rodziców

Niezaprzeczalnie jest to jeden z najbardziej poruszających momentów podczas wesela. Czas podziękowań dla rodziców jest chwilą, gdy Młoda Para może wyrazić swoją wdzięczność za miłość otrzymaną od rodziców i ich trud włożony w wychowanie oraz okazaną pomoc i wsparcie na każdym etapie życia.

Podziękowania odbywają się zwykle na sali weselnej po jednym z ważnych punktów weselnego harmonogramu, czyli po pierwszym tańcu lub po oczepinach albo zaraz po krojeniu tortu. Wiele par decyduje się jednak na podziękowania jeszcze w domu Panny Młodej, zaraz po błogosławieństwie, aby przeżyć te sentymentalne chwile w jak najbliższym gronie.Popularne stało się również zapraszanie rodziców na uroczysty obiad lub kolację jeszcze przed weselem. Jest to dobry pomysł na takie ściśle rodzinne podziękowania, jeśli wiemy, że nasi bliscy nie lubią publicznych wystąpień.

Podziękowania dla Rodziców są bardzo ważne podczas wesela, jeśli więc będą odbywać się podczas przyjęcia to DJ i wodzirej zadbają o to, by wszyscy goście zebrali się, by uczestniczyć w tej podniosłej chwili.

Po podziękowaniu i wręczeniu prezentów następuje wspólny taniec nowożeńców z rodzicami.

Zakończenie zabawy

Choć wesele mogłoby trwać i trwać, w końcu przychodzi ten moment, gdy trzeba zakończyć zabawę. Najczęściej wesele kończy się o godzinie ustalonej wcześniej pomiędzy Parą Młodą a wodzirejem i DJ’em i ustaloną z obsługą sali weselnej lub w chwili, gdy przed salą pojawi się autokar, rozwożący gości do domów czy hoteli.
Jeśli jednak to czas pracy DJ’a i wodzireja kończy się wcześniej, a goście chcą nadal się bawić, warto zapytać o możliwość przedłużenia zabawy 🙂

O czym warto pamiętać?

W przypadku gdy oprócz uwzględnionych przez nas punktów w Waszym weselnym harmonogramie występują dodatkowe atrakcje, warto o nich zawsze wspomnieć wodzirejowi i DJ’owi – zadbają wtedy o prawidłowy przebieg Waszego wesela.
Ich rola będzie pomocna też w przypadku atrakcji, które będą tylko czasowe jak np. ścianka do zdjęć ze śmiesznymi elementami, którą wynajęliście tylko na 4 godziny. Wodzirej w odpowiednim momencie poinformuje o niej gości i zachęci do robienia sobie z Wami wspólnych zdjęć. Jeśli będziecie mieli na weselu przygotowaną księgę gości, będzie mógł w trakcie wesela przypomnieć też o tym, aby każdy wpisał się dla Was na pamiątkę.
Mamy nadzieję, że nasz wpis okaże się dla Was pomocny i pomoże w przygotowaniu Waszego własnego idealnego planu wesela.
Jeśli chodzi o obsługę muzyczną, rozkręcenie super zabawy i pomoc we właściwym przebiegu wesela pamiętajcie, że nasz doświadczony duet służy pomocą.
Z nami to będzie eleganckie wesele! 🙂